Czy Rozpoznajesz Te 12 Czynników, Które Nie Pozwolą Ci zyskać na fotowoltaice? - Prąd ze słońca

montaż fotowoltaiki kraków

Wykorzystanie paneli polikrystalicznych

Istnieje kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych, które dzielą się podług generacji. Panele fotowoltaiczne pierwszej generacji są zwane inaczej grubowarstwowymi i są montowane na dachach budynków. Pierwsza generacja fot

Czy Rozpoznajesz Te 12 Czynników, Które Nie Pozwolą Ci zyskać na fotowoltaice? - Prąd ze słońca montaż fotowoltaiki kraków
oogniw dzieli się na panele monokrystaliczne oraz na panele polikrystaliczne. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne są tańsze w produkcji od monokrystalicznych, są jednak od nich mniej sprawne. Panele zwane polikrystalicznymi są wykonywane z płytek krzemowych, które posiadają nieregularną strukturę krystaliczną. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne mają specyficzny niebieski kolor oraz widoczną strukturę kryształów krzemu, natomiast monokrystaliczne panele są czarne. Na rynku istnieje wiele firm produkujących polikrystaliczne panele słoneczne, ponieważ mimo ich zmniejszonej wydajności są one ciągle chętnie wykorzystywane w fotowoltaice. Największą zaletą polikrystalicznych fotoogniw jest ich koszt produkcji, który wynosi mniej niż wytwarzanie monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych.


Jak wyglądają panele fotowoltaiczne

Fotoogniwa wykorzystywane w fotowoltaice można podzielić na kilka generacji, gdzie każda z nich posiada inne zastosowanie. Panele fotowoltaiczne, które większości osób kojarzą się z wykorzystywaniem energii słonecznej, należą do ogniw pierwszej generacji. Same ogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej także grubowarstwowymi, dzielą się monokrystaliczne i polikrystaliczne. W zależności od rodzaju panele fotowoltaiczne nieco różnią się od siebie wyglądem. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne posiadają charakterystyczny czarny kolor i są najbardziej wydajnym rodzajem fotoogniw. Z kolei polikrystaliczne panele fotowoltaiczne najczęściej są koloru niebieskiego i na ich powierzchni można dostrzec strukturę kryształów krzemu, która przypomina nieco szron. Każdy rodzaj fotoogniw pierwszej generacji posiada solidną strukturę, która jest odporna na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie bez powodu więc ten rodzaj ogniw słonecznych jest nazywany grubowarstwowym. Panele fotowoltaiczne używane w instalacjach słonecznych mogą być koloru czarnego lub niebieskiego.


Usługa serwisowania paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku jest inwestycją wieloletnią, nic więc dziwnego, że panele fotowoltaiczne posiadają kilkuletnią gwarancję. Dobra firma fotowoltaiczna oferuje usługi serwisowe instalacji słonecznych na podstawie nawet piętnastoletniej gwarancji produktowej, a także na podstawie trzyletniej rękojmi na montaż. Warto pamiętać o tym, że panele fotowoltaiczne posiadają długoletnią gwarancję produktową, w ramach której w razie usterki wykonywane są prace naprawcze. Na montaż samych paneli także jest gwarancja udzielana przez firmę, która się tym zajmowała. Przy kupnie wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych oraz zleceniu montażu dobrej firmie działającej w branży fotowoltaicznej, ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów jest dość niskie. Przy inwestowaniu w instalację słoneczną nie trzeba się więc obawiać braku jakiejkolwiek gwarancji właściwego działania paneli. Nawet tuż po montażu fotoogniw, zajmująca się tym ekipa sprawdza właściwe działanie całej instalacji.


Oszczędność z montażu paneli słonecznych

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku mieszkalnego może się okazać niezwykle opłacalną inwestycją, zwłaszcza przy rosnących cenach za prąd elektryczny. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych rocznie na rachunkach za prąd elektryczny, a sama inwestycja w fotowoltaikę powinna się zwrócić dość szybko. Co więcej istnieje wiele dofinansowań na fotowoltaikę, więc całkowity koszt montażu instalacji słonecznej niekoniecznie jest tak wysoki, jak mogłoby się wydawać. Montaż paneli fotowoltaicznych posiada wiele zalet, także z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ pozwala na regularne oszczędzanie na energii elektrycznej. Kolejną zaletą paneli słonecznych jest magazynowanie prądu w sieci, do czego nie potrzeba dodatkowo akumulatorów. Dobrej jakości panele fotowoltaiczne są niezwykle wydaje oraz odporne na różne warunki atmosferyczne. Jak więc widać zamontowanie paneli fotowoltaicznych do użytku prywatnego może przynieść wiele korzyści, zarówno tych środowiskowych, jak i ekonomicznych.